Έσπασε το αήττητο σερί της ΑΕΜ, ήττα 2-0 από τον Αλμυρό στο Γάζι

A-
A+
12/02/2017 | 19:17

Στοπ στο αήττητο σερί των Μοιρών έθεσε σήμερα Κυριακή 12/2 ο Αλμυρός στο Γάζι μετά την νίκη του με 2-0. Η φετινή εκπληκτική πορεία της ομάδας των Μοιρών ξεκίνησε πριν από τέσσερις ακριβώς μήνες  όταν στις 12/10 είχε χάσει από την Γόρτυνα με 3-1 στους Αγίους Δέκα και από τότε  μετρούσε μόνο νίκες και ισοπαλίες.

Ο Αλμυρός παρόλο που προερχόταν από ένα δύσκολο παιχνίδι κυπέλλου απέναντι στον Ηρόδοτο, παρουσιάστηκε αρκετά καλός απέναντι στις Μοίρες και πήρε σημαντικό τρίποντο με σκόρερ τους Ανδρέα Στρατήγη και Ρετζέπ Μπιλτσάρι.

Με την έναρξη του παιχνιδιού  οι Μοίρες έφτασαν μια ανάσα από το 0-1 με Χριστοδούλου που αστόχησαν  απέναντι από τον Μαργαρίτη , ενώ στο 10′ το σουτ του Ξεκαρδάκη πέρασε άουτ.

Η απάντηση για τον Αλμυρό ήρθε λίγο αργότερα με τον Ανδρέα Στρατήγη να κάνει το 1-0 , ενώ από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν με σκοπό να διπλασιάσουν τα τέρματά τους χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σιγουρέψουν τη νίκη τους με ένα δεύτερο τέρμα που πέτυχαν στο 65΄με τον Μπιλτσάρι .

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Ηρακλή Απλαδά και Μανωλακάκη, ενώ οι Μοίρες μάλλον αποδέχτηκαν την ήττα.

Αλμυρός: Μαργαρίτης, Απλαδάς Τ., Ντελία, Ξημεράκης, Ρετζέπ, Ντιμ, Στρατήγης Π., Στρατήγης Α. (86′ Μανωλακάκης), Βελιβασάκης, Απλαδάς Ηρ. (81′ Αθουσάκης), Ανδρεαδάκης (78′ Καλομοίρης).

Μοίρες: Φραγκιαδάκης, Φανουράκης, Κουτσάκης, Παπαδιός, Ιερωνυμάκης Ν. (25′ λ.τ. Ξημεράκης), Αριστεινίδης, Κιόρι (80′ Μπεχάρι), Χαρατσής, Χριστοδούλου, Ανωγειανάκης, Ξεκαρδάκης Γ. (60′ Ξεκαρδάκης Αντ.).