close

Α1 ΕΠΣΗ

Φρένο στον Αλμυρό από τη Φαιστό (2-2) που μπορούσε και τη νίκη!

15/02/2017 | 21:26

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο ματς για τους γηπεδούχους στο 5ο λεπτό όταν ο Γιώργος Παπαδάκης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι άουτ, ενώ ο Αλμυρός προσπάθησε να απαντήσει χάνοντας καλή ευκαιρία από εκτέλεση φάουλ του Ανδρεαδάκη (ο Σωπασής απέκρουσε) .

Στο 39΄ οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ όταν ο Ανδρέας Στρατήγης με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Αλμυρός μπήκε πολύ δυνατά και στο 55΄ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Ντελία ωστόσο το γκολ του, ακυρώθηκε από τον διαιτητή , ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ανδρέας  Στρατήγης  είχε  δοκάρι.

Από το σημείο αυτό και μετά η Φαιστός έγινε πιό απειλητική και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ όταν  αρχικά στο 65 με τον  Γιώργο Παπαδάκη του Μ. έκανε το 1-1 και  στο 73΄ με τον Γιώργο Παπαδάκη του Γ. πέτυχε  την ολική ανατροπή εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια  κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο ο Ανδρέας Στρατήγης που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Σωπασή και το σκορ δεν άλλαξε. Μάλιστα στην αμέσως επόμενη φάση η Φαιστός έφτασε μια ανάσα από το να τελειώσει το παιχνίδι όμως ο  Σκατζάκης σημάδεψε το δοκάρι και ο Αλμυρός έμεινε μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα.

Η Φαιστός έμεινε με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά καθώς ο Μερκουλίδης τραυματίστηκε και η ομάδα είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές , πράγμα το οποίο ο Αλμυρός το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς στις καθυστερήσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντελία και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας.

Φαιστός: Σωπασής, Γιανακάκης, Γκερεδάκης, Παπαδάκης Σ., Παπαδάκης Ν., Καραλάκης, Τάρε(70΄ Φιτσάκης), Παπαδάκης Γ.Μ.(78΄Μερκουλίδης), Φραγκιαδάκης(50΄ Σκατζάκης), Μάλι, Παπαδάκης Γ.Γ

Αλμυρός: Μαργαρίτης, Μανωλακάκης, Ντελία, Ξημεράκης, Απλαδάς, Ντάνι, Βελιβασάκης, Αθουσάκης(83΄ Απλαδάς Η.), Στρατήγης Α., Ανδρεαδάκης, Καλομοίρης