close

Α1 ΕΠΣΗ

Ιδανικό ξεκίνημα , ανατροπή στο τέλος… από 0-2 , ήττα 3-2 της Δόξα Γαλιάς στη Χερσόνησο

11/12/2016 | 23:17

Την ευκαιρία να αποδράσει με “διπλό” από την Χερσόνησο έχασε η Δόξα Γαλιάς όπου ύστερα από ιδανικό  ξεκίνημα (προηγήθηκε 0-2 στο Α΄ημίχρονο)  ηττήθηκε τελικά με 3-2 από τη Χερσόνησο  στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και λίγο μετά τα πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο παιχνίδι. Στο 12’ ο Ποτηράκης με σέντρα σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ενώ βρήκε και σε σώματα αμυντικών.

Δύο λεπτά αργότερα  (στο 14’) η Δόξα Γαλιάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι καθώς η προσπάθεια του Γιαλιτάκη κατέληξε στο δοκάρι.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους η ομάδα του Δημήτρη Κόκκινου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2 με το Μπιμπάκη ο οποίος με  όμορφη ατομική προσπάθεια και  σούτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ότι περισσότερο μπορούσαν από το παιχνίδι και από την αρχή πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο μέρος.

Στο 58’ ο Χαλκιαδάκης με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Καραγκιόζη μείωσε σε 1-2 και έδωσε νέα τροπή στο παιχνίδι.

Το ηθικό της Χερσονήσου αναπτερώθηκε μετά από αυτό το τέρμα και πίεζε ολοένα και περισσότερο για την ισοφάριση που τελικά ήρθε στο 65’ μετά από πλασέ του Καλομοίρη ( 2-2), ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ίδιος με το δεύτερο προσωπικό τέρμα που πέτυχε διαμόρφωσε την  μεγάλη ανατροπή για τη Χερσόνησο.

Στα τελευταία  λεπτά  οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμα ένα τέρμα για να ασφαλίσουν οριστικά το αποτέλεσμα , ενώ  προς το τέλος του στάθηκαν αρκετά τυχεροί όταν ο Ποτηρακης στο 93’ σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε  στο δοκάρι.

Χερσόνησος: Χρήστου, Δαλαβούρας(15’ λ.τ. Καπατσίνας), Έλι, Καλεμάκης, Χαλκιαδάκης, Τσάλος(50’ Χατζηνικολάκης), Σαβελίδης, Μάριος, Καλομοίρης, Γαβριλάκης, Καραγκιόζι

Δόξα Γαλιάς: Χωματάς, Χαλκιαδάκης(85’ Καραμανιτάκης), Σπάρος(77’ Λαμπότι), Χατζηδάκης, Χαμαλάκης, Παπαδιός, Θαμνόπουλος, Μόντι(70’ Καραταράκης), Μπιμπάκης, Γιαλιτάκης, Ποτηράκης