close

Α1 ΕΠΣΗ

Καλό ξεκίνημα ο Ζαρός , δύσκολα στο Β΄ημίχρονο και νίκη επί της Γόρτυνας με 1-2

02/04/2017 | 19:35

Μετά από πολύ καλό ξεκίνημα και δύο τέρματα που πέτυχε στο Α΄ημίχρονο ο Ζαρός πέρασε από την έδρα της Γόρτυνας με 0-2 ξεφεύγοντας παράλληλα στη βαθμολογία από τον αντίπαλο της με 6 βαθμούς.

Ο Ζαρός άνοιξε το σκορ  μόλις στο 5’  με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλαπάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μεταξάκης είχε καλό σουτ λίγο άουτ.  Στο 16’ ο Καουκάκης μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ,ενώ στο 23΄ο  Ζαρός έφτασε σε δεύτερο τέρμα με πλασέ του Αντωνάκη. Η Γόρτυνα έχασε στη συνέχεια μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από σουτ του Καουκάκη ο  Ζαχαριουδάκης  πραγματοποίησε  εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο Ζαρός πραγματοποίησε τρεις αναγκαστικές αλλαγές πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να δυσκολευτεί στην επανάληψη.   Στο 58’ δυνατό σουτ του Καουκάκη απέκρουσε  ξανά ο Ζαχαριουδάκης, ενώ ο Ζαρός παρά  τα προβλήματα τραυματισμών προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, χάνοντας ευκαιρίες με  Καραφωτιά και ο Κλαπάκη .

Η Γόρτυς   έχασε τεράστια ευκαιρία στο 88’ με τον Νικολακάκη όταν ο τελευταίος σε εκτέλεση πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε στο  δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μηναδάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ .

Να σημειώσουμε ότι η  Γόρτυς και ο Ζαρός, πέραν από το μεταξύ τους παιχνίδι, πήραν έκαστος τρεις βαθμούς άνευ αγώνος την 33η αγωνιστική, καθώς αγωνίζονταν με Ρούβα και Αστέρα Μυρτιάς που έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Γόρτυς: Καλυκάκης, Ξαγοραράκης, Χουδετσανάκης, Μερκουλίδης (46’ Νικολακάκης), Μάλο, Κοκολάκης (60’ Φανουράκης), Μιαούλης, Μιγκέλ, Μηναδάκης, Καουκάκης, Κωνσταντινομανωλάκης (46’ Αραβιστάνης)

Ζαρός: Ζαχαριουδάκης, Γιαννουλάκης, Νταβιγλάκης (46’ λ.τ. Νταβιγλάκης), Γενιτσαρίδης, Πολυμερίδης Γ., Χελά (15’ λ.τ. Πολυμερίδης Χ.), Λιοδάκης, Φραγκιαδουλάκης, Κλαπάκης, Αντωνάκης, Μεταξάκης (40’ λ.τ. Καραφωτιάς)