close

Α1 ΕΠΣΗ

Κράτησαν τη θέση τους με ισοπαλία (1-1), Ν. Ηροδότου και ΑΣΑΒ

12/11/2016 | 19:04

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν οι Νέοι Ηροδότου και η Αγία Βαρβάρα στη Νέα Αλικαρνασσό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μόλις στο 1ολεπτό ο Σπύρου επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Δαμιανάκη να μην μπορεί να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι να ανοίγουν το σκορ , ενώ η ΑΣΑΒ είχε μία καλή ευκαιρία στη συνέχεια με τον Μαθιουδάκη .

Στο 16’ ο Σπύρου εκτέλεσε δυνατά στο πρώτο δοκάρι κόρνερ, ο Δαμιανάκης απέκρουσε με δυσκολία, ο Τζουβάρας στην επαναφορά σούταρε με τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή και τον Δαμιανάκη να αποκρούει στη συνέχεια και το σουτ που επιχείρησε ο Κριτσωτάκης. Στο 31’ η ατομική προσπάθεια και το σουτ του Γκίνη δεν βρήκαν στόχο και στο στο 40ο λεπτό οι  «πράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Κριτσωτάκης έκανε λάθος, ο Μαθιουδάκης έκλεψε τη μπάλα και γύρισε στον Πρίφτη, ο οποίος με προβολή έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο μέρος,  οι Νέοι Ηροδότου έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 75’, όταν μετά από γέμισμα του Κορνελάκη στην περιοχή, ο Τζουβάρας σούταρε αναγκάζοντας τον Δαμιανάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, σε μία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κοζορώνης έβγαλε τον Δασκαλάκη στην πλάτη της άμυνας των Νέων Ηροδότου, όμως το κακό κοντρόλ του επιθετικού των «πρασίνων» δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Νέοι Ηροδότου: Ζαϊμάκης, Κριτσωτάκης, Μπορμπουδάκης, Ντραγκότι, Μπλεδάκης, Τζουβάρας, Σπύρου, Θεοδωράκης (77’ Κυπριωτάκης), Μουρτζάκης (55’ Κλινάκης), Γκίνης, Τζενάκης (67’ Κορνελάκης)

Αγία Βαρβάρα: Δαμιανάκης, Καρακωνσταντάκης (58’ Σχοιναράκης Ζ.), Μαλλιάκας, Τσούλος, Χουστουλάκης, Πακιουφάκης, Κοζορώνης Ν. (90 +1 Φωτάκης), Μαθιουδάκης, Μανωλακάκης (81’ Τζορακολευτεράκης), Δασκαλάκης, Πρίφτης