close

Β2 ΕΠΣΗ

Μεγάλη ανατροπή με Κιόσσια η Πυργιώτισσα , 4-2 το Ασήμι

05/03/2017 | 19:52

Ιδιαίτερα σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή πέτυχε σήμερα Κυριακή απόγευμα 5/6 η Πυργιώτισσα στο Τυμπάκι καθώς επικράτησε με 4-2 επί του πρωτοπόρου Ασημίου με μεγάλη ανατροπή και μετά από χατ – τρικ του εξαιρετικού  Κιόσια!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κρατούν ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του αδικοχαμένου Γιάννη Ζωγραφάκη ο οποίος  ως γνωστόν άφησε την τελευταία του πνοή σήμερα Κυριακή 5 Μαρτίου σε τροχαίο δυστύχημα στα Καπαριανά .

Από αγωνιστικής πλευράς , οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και από τα πρώτα  λεπτά προσπάθησαν να γίνουν απειλητικές προς τις αντίπαλες εστίες.

Στο 9΄ οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ όταν ο Κιόσια μετά από κάθετη πάσα του Μπέρμπερι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και αφού πήρε την κόντρα από τον τερματοφύλακα του Ασημίου έκανε το 1-0 , ενώ η  απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση όταν μετά από ένα λεπτό κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Τίτο Χατζάκη ( 1-1).

Το ματς στη συνέχεια κυλούσε χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να σκοράρει και όλα έδειχναν πως θα οδηγούνταν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Ωστόσο στο 43΄ από μία φάση στην οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της  και στη συνέχεια για το φάουλ που σφύριξε ο διαιτητής,  ο Χατζάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή έκανε το 1-2 .

Στο δεύτερο μέρος η Πυργιώτισσα μπήκε αποφασισμένη και στα πρώτα κιόλας λεπτά κατάφερε να γυρίσει το ματς. Στο 50΄αρχικά το έφερε στα ίσα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κιόσια και τρία λεπτά μετά πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Νιολάκη που πέτυχε το 3-2!

Μάλιστα η ομάδα του Τυμπακίου έφτασε και σε τέταρτο γκολ όταν μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Γκινίκα,  ο Κιόσια με πολύ ωραία λόμπα έκανε το 4-2 ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ – τρικ και τη νίκη της ομάδας του.

Πυργιώτισσα: Γρηγοράκης, Καρταλλιανάκης, Μανουσάκης, Γαργανουράκης, Στρατιδάκης, Μπέρμπερης(90΄ λ.τ. Θάνος), Μερντάνι(58΄λ.τ.  Γκλεζάκος), Άλμπερτ(80΄ Γκινίκα), Κουρτάκης, Νιολάκης, Κιόσια

Ασήμι: Ντάγκινης, Λεντιδάκης, Γοραντωνάκης, Παξιμαδάς, Καλλέργης, Ιβάν, Βαρδάκης(70’ Χατζηκωσταντίνου) , Χατζηπαυλίδης, Καφετζόπουλος, Χατζάκης Τ.(70΄ Σταματάκης), Τζαφέρι(85΄ Βελόγλου)