Διεθνή

Πρωταθλήτρια Ευρώπης και πάλι η ΡΕΑΛ , 3-1 την Λιβερπούλ στο Κίεβο

27/05/2018 | 18:36

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο Κίεβο και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, ένα επίτευγμα που καμία άλλη ομάδα δεν έχει καταφέρει ως τώρα.

Ο τελικός που έγινε Σάα’ββατο 26/5 το βράδυ  είχε αρκετά απρόοπτα, όμως είναι βέβαιο ότι η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε πανάξια στην κατάκτηση του τροπαίου. Η Λίβερπουλ κλήθηκε να ξεπεράσει το σοκ από τον τραυματισμό του Σαλάχ μόλις στο 31ο λεπτό, αλλά δεν τα κατάφερε παρότι ισοφάρισε σε 1-1 απαντώντας στο πρώτο γκολ των πρωταθλητών. Ο Μπέιλ μπήκε αλλαγή στο 61ο λεπτό και έβαλε τη… σφραγίδα του στον τελικό καθώς πέτυχε τα δυο γκολ που χάρισαν τη νίκη-τίτλου στη «βασίλισσα». Το πρώτο του γκολ με ανάποδο ψαλιδάκι ειδικά ήταν από τα ομορφότερα που έχουν μπει ποτέ σε τελικό… Καθοριστικά τα παιδικά λάθη του Κάριους.

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της ήρθε στο 23′ όταν ο Μίλνερ έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Φιρμίνο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ράμος, κατέληξε στον Αλεξάντερ-Άρνολντ, αλλά το σουτ του τελευταίου μπλόκαρε ο Νάβας. Στο 31ο λεπτό, ωστόσο, έχασε τον ηγέτη της, τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος μετά από ένα δυνατό μαρκάρισμα του Ράμος τραυματίστηκε στον αριστερό του ώμο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει κλαίγοντας από το γήπεδο. Τέσσερα λεπτά αργότερα υπήρξε απώλεια και για τη Ρεάλ καθώς ο Καρβαχάλ τραυματίστηκε και αποχώρησε επίσης με κλάματα στα μάτια.

Από εκεί και μετά οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν… Στο 43′ ακυρώθηκε σωστά γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης καθώς τόσο στο ξεκίνημα της φάσης με τον Ρονάλντο όσο και στο φινάλε με το γκολ του Μπενζεμά υπήρχε οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα οι Μαδριλένοι είχαν μία ακόμη ευκαιρία με το σουτ στην κίνηση του Νάτσο να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική. Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε από το ξεκίνημα να πατά καλύτερα στο γήπεδο και στο 48′ έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Ίσκο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από σουτ μέσα απ’ την περιοχή.

Η Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε τελικά το σκορ μετά από ένα απίστευτο λάθος του τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μπενζεμά. Ο Κάριους πήγε να δώσει με το χέρι για να ξεκινήσει η επίθεση της Λίβερπουλ, όμως δεν πρόσεξε τον Μπενζεμά που ήταν κοντά του, προσπάθησε αδύναμα να διώξει την μπάλα και ο επιθετικός της Ρεάλ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, χτύπησε όσο χρειαζόταν την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 στο 51ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μίλνερ εκτέλεσε κόρνερ, ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μανέ που με προβολή έκανε το 1-1. Το 2-1 διαμόρφωσε μ’ ένα εκπληκτικό γκολ ο Μπέιλ στο 64’. Έχοντας περάσει αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα, ο Ουαλός εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μαρσέλο και μ’ ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι απ’ το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης!

Στο 70′ η Λίβερπουλ έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-2 καθώς ο Μανέ έκανε το συρτό σουτ έξω απ’ την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Νάβας. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, ωστόσο, ήταν καλύτερη και αυτό αποδείχτηκε και στη συνέχεια. Στο 74’ έχασε μία ακόμη ευκαιρία να σκοράρει όταν ο Ρονάλντο βρέθηκε απέναντι στον Κάριους, αλλά ο Ρόμπερτσον με προβολή έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Τελικά το 3-1 ήρθε στο 83ο λεπτό και πάλι από τη «χρυσή» αλλαγή του Ζιντάν, τον Γκάρεθ Μπέιλ. Ο Ουαλός έπιασε μία βολίδα από μακριά, ο Κάριους έκανε ένα ακόμη τραγικό λάθος καθώς η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Μαρσέλο, Καρβαχάλ (37′ Νάτσο), Ράμος, Βαράν, Καζεμίρο, Κροος, Μόντριτς, Ισκο (61′ Μπέιλ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (89′ Ασένσιο).

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Κάριους, Αρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (83′ Τσαν), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (30′ Λαλάνα), Φιρμίνο.

Πηγή φωτογραφιών: intime.gr