Ποδόσφαιρο

Πρώτη ήττα της Δαμάστας από τον Ρούβα με 2-1

29/10/2018 | 9:30

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο στο γήπεδο των Δαφνών, όπου η Δαμάστα γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα με 2-1 από τον Ρούβα.

Η Δαμάστα αν και βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη κλείνοντας τον Ρούβα στα καρέ του , σπατάλησε πολλές ευκαιρίες με αποτέλεσμα  να μην μπορέσει να πάρει έστω την ισοπαλία.

Στο α’ ημίχρονο ο Ρούβας προηγήθηκε 1-0 στο 25’ με εκτέλεση φάουλ του Ξημεράκη.

Νωρίτερα η Δαμάστα είχε αξιόλογες στιγμές με τον Τζουβάρα και τον Ντίνο ενώ στο 29’ απώλεσε διπλή ευκαιρία με Ντίνο και Απλαδά. Συν τοις άλλοις ζήτησε ένα πέναλτι πάνω στον Τάσο Απλαδά στο 20ο λεπτό.

Ο Ρούβας είχε ένα εξαιρετικό διάστημα από το 37’ έως το 42’ με σημαντικές φάσεις από Γιαννακόπουλο, Τασούδη και Ξημεράκη.

Στο β’ ημίχρονο η Δαμάστα ανέβηκε και πίεσε πάρα πολύ την εστία του Ρούβα, όμως είτε η αστοχία, είτε τα δοκάρια, είτε ο τερματοφύλακας Μπεκιάι στέρησαν το γκολ της ισοφάρισης.

Δοκάρι είχε ο Μανουσάκης στο 66’ και μεγάλες φάσεις οι Ντίνος, Γενιτσαρίδης, Μαρκάκης. Στο 73’ αποβλήθηκε ο Πρίφτης για το Ρούβα και στο 76’ ο Μαυράκης για τη Δαμάστα, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το ματς με 10 παίκτες.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Δαμάστα χάθηκε στο 82’ με τον Τζουβάρα μόνος με το τέρμα να στέλνει άουτ τη μπάλα. Κι αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, έγινε το 2-0 στο 88’ όταν ο Καρανδινός με την εμπειρία του εκμεταλλεύτηκε το λάθος στα μετόπισθεν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς όμως δεν τελείωσε αφού με τον Τσαϊνη η Δαμάστα μείωσε 2-1 στο 89’ και οι καθυστερήσεις ήταν δραματικές. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Μανόλη Φρουδάκη δεν ήρθε έστω το γκολ της ισοφάρισης

ΡΟΥΒΑΣ: Μπεκιάι, Πρίφτης, Προκοπάκης, Ξημεράκης Γ., Τερζίδης, Τασούδης (75′ Καψάλης), Μανιαδάκης, Καρανδινός, Ξημεράκης Α., Γιαννακόπουλος (91’ Κουτάντος), Πρινιανάκης (46′ Ιωάννου)

ΔΑΜΑΣΤΑ: Καλομοίρης, Βερούσι (46′ Κλαπάκης), Κοκορέλιας, Γενιτσαρίδης, Σαρρής, Μανουσάκης (89′ Ζέρο), Τζουβάρας, Μπενάλντο (46′ Τσαϊνης), Απλαδάς, Ντίνος (71′ Μαυράκης), Μαρκάκης