Ποδόσφαιρο

Πρώτη νίκη-ανάσα η Γόρτυνα, 1-0 επί του ΠΑΝΟΜ!

08/10/2018 | 9:16

Τα πάνω της φαίνεται να παίρνει η Γόρτυνα που το περασμένο Σάββατο κατάφερε να πετύχει μια πολύ μεγάλη νίκη επί του πρωτοπόρου μέχρι τότε ΠΑΝΟΜ με 1-0.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 35΄όταν με πλασέ του Τσαϊνη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ με την έναρξη της επανάληψης ( 51’) ο Ανδρικάκης είπε όχι σε ευκαιρία του  ΠΑΝΟΜ με το Μυλωνά .

Στο 57’ ο Μπαντούνας έπιασε ένα εξαιρετικό πλασέ με τον έμπειρο Ζαχαριουδάκη να αποκρούει εξ’ επαφής , ενώ το γκολ που έδωσε τη νίκη στο συγκρότημα του Γιάννη Κοντάκη, ήρθε στο 63ο λεπτό του παιχνιδιού όταν ο Φραγκιαδάκης με αριστοτεχνική μπαλιά βρήκε το Νικηταρά και ο τελευταίος που  είδε τον Ζαχαριουδάκη εκτός εστίας και με μια πολύ ωραία λόμπα έγραψε το 1-0!

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Νικηταράς απείλησε και πάλι, αυτή τη φορά με κεφαλιά , ενώ στην επαναφορά ο Κεφάκης από καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 74’ ήταν η σειρά του Ξαγοραράκη να απειλήσει χωρίς αντίκρισμα όμως και στο 87’ ο ΠΑΝΟΜ έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια με το Μυλωνά να εκτελεί φάουλ και τον Ανδρικάκη να διώχνει εντυπωσιακά.

ΓΟΡΤΥΣ: Ανδρικάκης, Ξαγοραράκης, Φραγκιαδάκης, Σταυρακάκης, Φανουράκης (67′ Σαβοιδάκης Σ), Κεφάκης, Αντωνάκης, Νικηταράς (89′ Μάλι), Μπατούνας (80′ Κυρλάκης), Ψωμάς, Τσαίνης (70′ Δημήτρης)

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Σωμαράκης, Διαμαντάκης Στ., Διαμαντάκης Σ., Μαυρίδης, Δαριβιανάκης (70′ Λυράκης), Χαλκιαδάκης, Μανιαδής (80′ Μανιαδής), Καπετανάκης, Μυλωνάς, Πρωτογεράκης