Νότια Κρήτη

Στην Αθήνα οι αθλητές της Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς για το τελευταίο για το 2018 κύπελλο

10/12/2018 | 13:09

Για άλλο ένα Σαββατοκύριακοοι αθλητές  της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς ταξίδεψαν για την πρωτεύουσα  για να λάβουν μέρος στο τελευταίο για το 2018 κύπελλο στην κατηγορία τους. Το Σάββατο οι ομάδα του φλερέ έως 10 ετών αποτελούμενη από τους Αναγνωστάκη Ευαγγελία Λιονάκη Βαγγέλη και Μουρτζάκη Γιώργο  έφτασε στο ΟΑΚΑ για τους αγώνες παμπαίδων -Πανκορασίδων .

Στην κατηγορία Παμπαίδων 8 έως 10 ετών ο Λιονάκης Βαγγέλης με 2 νίκες& 2 ήττες  πέρασε στον δεύτερο γύρο  με νούμερο 20 και ο Μουρτζάκης Γιώργος 2 νίκες & 2 ήττες πέρασε στον δεύτερο γύρο  με νούμερο 20  . Στους Νοκ άουτ αγώνες ο Λιονάκης νικώντας 8-2 των Κατσαράκη Ε . μπήκε στους 16 και νικώντας των Αγγέλου Ι.  μπήκε στην 8 δα , εκεί ηττήθηκε από των Γκούμα με σκορ 10-4 και κατετάγη 7ος  , Μουρτζάκης Γιώργος   παρά την όχι και τόσο καλή αρχή στη πούλ κερδίζονταςδιαδοχικά Τους Κωσταρέλος  ( 10-7 ) για τους 16 , Ξενικάκη ( 10-4 ) για τους 8 ,Λίλας ( 10-8 )  για τους 4 και Γκούμα (7-5 ) πήγε στον τελικό που αντιμετώπισε των Τουλάκη όπου έχασε στιςλεπτομέρειες με σκόρ 4-5 και κατετάγη 2οςπαίρνοντας το αργυρόμετάλλιο. Μια καταπληκτικήπορεία για των νεαρόαθλητή μας που δείχνει την πολύ καλήδουλειά που γίνετε στην προπόνηση .

Η  Αναγνωστάκη Ευαγγελία με μια πολύ καλή εμφάνιση και 3 νίκες και 1 ήττα στην πουλ πήρε την δεύτερη θέση στην πουλ τις με διαφορά 1 χτύπημα !!! .και πέρασε στου 16 χωρίς αγώνα νοκ άουτ , για την είσοδο στου 8 αγωνίστηκε με την Κέκερη και ηττήθηκε με σκορ 4-10 και τελικά κατετάγη  10η σε σύνολο 25 αθλητριών .

Την αποστολή συνόδεψε ο έμπειρος αθλητής της ΑΛΜ Φουστανάκης Στέλιος στα πρώτα του βήματα ως Προπονητής για την ομάδα μας .

Την Κυριακή οι Αυγουστάκης Μανώλης Και Κάζηλας Γιάννης πήραν την σκυτάλη για να αγωνιστούν στην κατηγορία έως 17 ετών

Ο Κάζηλας με 4 Νίκες και 2 ήττες κατετάγη 14ος και ο Αυγουστάκης με 2 νίκες και 3 ήττες κατετάγη 23 ος μετά των πρώτο γύρο , στα νοκ άουτ ο Κάζηλας Νίκησε των Γεωργόπουλο ( 15-6 )  αλλάηττήθηκε στον αγώνα για την 8 δα από τoν Μοσχόπουλο ( 2-15 ) και τελικά κατετάγη   12ος , ο Αυγουστάκης Κερδίζοντας διαδοχικά τους , Αποστολόπουλο (15-6) για τους 16 και τον Μπάλλο (15-13 ) για τους 8 , έχασε από το Nr 1 τις κατάταξης Καμπανιάρη με (4-15) και κατετάγη 8ος .

Στα κορίτσια δεν είχαμε εκπροσώπηση μια και η Σφακιανάκη Δήμητρα τραυματίστηκε ( διάστρεμμα )  στην τελευταία προπόνηση και δεν μπορούσε να λάβει μέρος στον αγώνα .

Την αποστολή συνόδεψε ο Προπονητής  κος Φουστανάκης Δημήτρης .

Να ευχαριστήσουμε  την ANEK LINES &BLUE STAR FERRIES για την ασφαλή  μετάβαση της αποστολής στο Πειραιά.

Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές μας καθώς και τουςπροπονητές Κο Φουστανάκη Δημήτρη & Κο Φουστανάκη Στέλιο  για τις επιτυχίες τους και εύχεται καλή δύναμη για τους επόμενους .